System cyfrowy IDAS na autostradzie A1

Autostrada-A1-Amber-One-Bramki
          Nowatel wraz z ICOM Polska zbudował cyfrowy system łączności dyspozytorskiej na autostradzie A1 dla firmy Intertoll Polska Sp. z o.o. Intertoll jest częścią międzynarodowego koncernu „G5” i wiodącym operatorem płatnych dróg na całym świecie z prawie 30-letnim doświadczeniem.
 

Początki działania firmy sięgają lat 80-tych, kiedy to Intertoll zaczął obsługę pierwszych płatnych dróg w Republice Południowej Afryki. Na początku lat 90-tych Intertoll rozszerzył zakres swoich działań o dostawę sprzętu do dróg płatnych.

W Europie firma jest obecna m.in. w Polsce i na Węgrzech, gdzie już od kilkunastu lat zajmuje się obsługą trzech odcinków autostrad. W Budapeszcie znajduje się również siedziba Intertoll Europe.

Pierwsze wdrożenie  systemu łączności dyspozytorskiej dla Intertoll Polska Sp. z o.o. nastąpiło w roku 2007 na odcinku autostrady A1 Rusocin – Swarożyn. W roku 2011 został uruchomiony na odcinku Rusocin – Lubicz, cyfrowy system łączności dyspozytorskiej w oparciu o system IDAS. Zakres prac obejmował projekt systemu, uzyskanie stosownych pozwoleń w UKE, wykonanie dokumentacji technicznej, dostawę, instalację i uruchomienie systemu.

Elementami składowymi systemu są:
 
          a) stacje bazowe ICOM IC-F5062 – 6 szt
          b) cyfrowe radiotelefony przewoźne ICOM IC-F5062 – 47 szt.
          c) cyfrowe radiotelefony ręczne ICOM IC-F3102D – 34 szt.
          d) stanowiska dyspozytorskie OpenRDS Nowatel – wykorzystujące rozległą sieć IP umożliwiające m.in. wysyłanie wiadomości SDS,                     rejestrację rozmów.